Yönetim

Rektör
Prof. Dr. Bülent ÇAKMAK

30 Nisan 1968’de Trabzon Sürmene’de doğan Çakmak, ortaokulu ve liseyi Erzurum’da tamamladı. Karadeniz Teknik Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümünden 1990 yılında mezun oldu. Doktora derecesini 2000 yılında İngiltere’de bulunan University of Bristol’dan aldı. Yurda döndüğünde Atatürk Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümünde araştırma görevlisi olarak çalışmaya başladı. 2001 yılında Yardımcı Doçent, 2007 yılında Doçent, 2012 yılında da Profesör unvanını aldı.

Yurt içi ve yurt dışındaki pek çok dergide “Lazerler” konusunda yayımlanan çalışmalarının yanı sıra Kalkınma Bakanlığı ve TÜBİTAK destekli projelerde yürütücü ve araştırmacı olarak görev yaptı. Ayrıca çeşitli Savunma Teknolojileri projelerinde hakemlik ve izleyicilik görevlerini de yürütmektedir. Yaptığı çalışmalarla iki defa İngiltere Kraliyet Akademisi (The Royal Society) bursunu kazanan Çakmak, 2003 ve 2004 yıllarında İngiltere’de bulundu.

Erzurum Teknik Üniversitesinin kuruluş aşamasında Rektör Yardımcısı, Enstitü Müdürü ve Bölüm Başkanı olarak aktif görev alan Dr. Çakmak, üniversitenin ileri teknoloji alanında önemli alt yapısını oluşturan Yüksek Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi (YUTAM) projesinin yürütücülüğünü üstlendi.

22 Kasım 2018 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Erzurum Teknik Üniversitesi Rektörlüğüne atanan Prof. Dr. Bülent Çakmak, evli ve 3 çocuk babası olup ileri düzeyde İngilizce bilmektedir.

Rektör Yardımcıs
Prof. Dr. Ceren Sultan ELMALI

Prof. Dr. Elmalı, matematik alanında uzmanlaşmış ve özellikle topoloji alanında araştırmalar yapmış bir akademisyendir. Lisans, yüksek lisans ve doktora derecelerini Atatürk Üniversitesi Matematik Bölümü’nden almıştır.

Kariyeri boyunca pek çok ulusal ve uluslararası matematik bildirileri yayınlamıştır. Ayrıca, birçok matematik dergisinde editörlük yapmış ve hakemlik yapmıştır.

Prof. Dr. Elmalı, Erzurum Teknik Üniversitesi’nde öğretim üyeliği yapmaya başlamadan önce Atatürk Üniversitesinde de dersler vermiştir. Kendisi ayrıca, birçok ulusal ve uluslararası matematik derneği ve organizasyonunda görev almıştır.

Saygın bir matematikçi olan Prof. Dr. Ceren Sultan Elmalı’nın akademik çalışmaları, üniversiteler arası işbirliği ve matematik eğitimi alanındaki katkıları Erzurum Teknik Üniversitesi’ne ve Türk matematik camiasına önemli katkılar sağlamıştır.

Genel Koordinatör
Öğr. Gör. Ali Necip Nursoy

MucitPark Bilim ve Fikir Atölyesinin Genel Koordinatörü olan Öğr. Gör. Ali Necip Nursoy, Türkiye’nin önde gelen bilim eğitimcilerinden biridir. Bilim ve teknolojiye ilgi duyan ilkokul, ortaöğretim ve lise öğrencilerine yönelik eğitim programları geliştirmekte ve uygulamaktadır.

Atatürk Üniversitesi’nden makine mühendisliği alanında lisans ve yüksek lisans dereceleri ile mezun olan Nursoy, girişimcilik ve teknoloji transferi konularında uzmanlaşmıştır. MucitPark’ta görev aldığı süre boyunca, Erzurum’un dört bir yanındaki öğrencilerin bilim ve teknolojiye ilgi duymalarını sağlamak için projeler geliştirmiş ve uygulamıştır.

MucitPark, çocukları bilime ve teknolojiye teşvik ederek bilim adamı olmalarını hedefleyen bir eğitim merkezidir. Bu merkezde öğrenciler, yapısal tasarım, elektronik, programlama ve robotik gibi farklı alanlarda eğitim alarak, teknolojik ve bilimsel bilgilerini artırırlar. Bu sayede öğrenciler, potansiyel bilim insanları olarak yetiştirilirler.

Ali Necip Nursoy ve ekibi, çocuklara bilim ve teknolojiyi sevdirmek ve geleceğin bilim insanlarını yetiştirmek için çalışmaktadır. Kendisi ve ekibi, bilimsel düşünme becerilerini geliştiren eğitim programları geliştirerek, öğrencilerin bilime olan ilgisini artırmaktadır.